Kur palika mana nauda: pirmie soļi ar mēneša budžetu

Ja jau šis tevi ir uzrunājis, tad gan jau kādreiz arī esi sev pajautājis šo jautājumu. Šajā rakstā apskatīsim gan atbildes uz jautājumu, gan arī ieteikumus, lai tev vairs sev nebūtu šis jautājums jāizdod.

Problēma īsumā – tev droši vien nav īsti laba saprašana par to, kur tu naudu tērē. Labās ziņas ir tās, ka, iemācoties veidot ikmēneša budžetu, tev pirms nākamās algas vairs šāds jautājums neuzradīsies.

Saproti cik tu tērē mēnesī un kādās kategorijās

Šis izklausās ļoti boring, bet nav nemaz tik traki. Iesākumā tev ir jāsaprot, kur tā nauda ir palikusi. Tava bankas konta izdruka noteikti tev pastāstīs, taču neiedos kopējo bildi – sadali viena mēneša izdevumus kategorijās, piem. komunālie maksājumi, ēšana ārpus mājas, kafija, transports, izklaide, utt. Pēkšņi var izrādīties, ka tā kafija statoilā katru rītu tev izmaksā 60 eiro mēnesī. Internetā ir arī kaudze ar budžeta plānotājiem – mobilajām aplikācijām un web appiem. Mēs fanojam par YNAB, lai arī tur ir manuāli pašam jāfiksē visi izdevumi un tas ir laikietilpīgi, mēneša beigās ir liels prieks ieraudzīt visu izdevumu pārskatu.

Sadali gada paredzamos izdevumus pa mēnešiem

Tā ziemas jaka tev būs jāpērk šā vai tā – tātad, ja reizi gadā nopērc sev jaunu ziemas jaku par 120 eiro, tā tev tavā mēneša budžetā izcērt 10 eiro mēnesī. Okej, kas vēl tāds ir – ziemas riepas, ceļojums vasaras atvaļinājumā, tas mobilais telefons, kurš jāmaina reizi divos gados. Arī automašīnas zaudētā vērtība ar katru gadu. Iekļauj šīs izmaksas savā budžetā.

Atstāj naudu neparedzētiem izdevumiem

Ja nu tu visu gadu esi bijis vesels, tavam auto nav nekas saplīsis un vasarā nav bijušas trīs kāzas pēc kārtas. Ļoti labi, gada beigās šo naudu varēsi iztērēt, taču atceries, ka ir arī tādi izdevumi.

Eu, man likās, ka labi pelnu

Cerams, ka uz šo brīdi, tu būsi nonācis pie nepatīkamas sajūtas: “Oho, man taču likās, ka es tik daudz pelnu, bet nu nekas īsti nav pāri palicis. Ko nu?” Viss kārtībā, tavs ikmēneša budžets tikko tev ir sniedzis atbildi uz jautājumu par to, kur tad tā tava nauda paliek. Iespējams, tev šī sajūta ir tāpēc, ka pelni labāk kā tavi draugi un radinieki 🙂

Ko darīt tālāk?

Līdz, ko esi sapratis, ka tomēr tā summa bankas kontā nav nemaz tik liela, neķer kreņķi. Tagad vari apskatīties uz visiem saviem mēneša izdevumiem ar kritisku aci – iespējams, tās kafijas var arī dzert mājās, vakariņas gatavot mājās, nevis ēst ārpus. Arī bez dažām no tām lietām, kuras spontāni nopirki, vari mierīgi iztikt. Patiesībā jau nav vajadzības sevi īpaši ierobežot, tikai saprast, kuras lietas tev ir pateisi nozīmīgas un to salīdzināt ar saviem ienākumiem. Galu galā, ja paaugstināsi savu kvalifikāciju, varēsi nopelnīt vairāk un 60 eiro par rīta kafijām vairs neliksies tik traki. Tātad – lai budžets būtu pozitīvs vai nu tērē mazāk, vai pelni vairāk.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *